REALITY  SAC

mobil: 0907 192 697, 0905 966 980

RealSoft WEB Web s inzerátmi nehnuteľností zo systému RealSoft!
Web do 24 hodín Vytvorte si portfólio inzerátov s webom už do 24 hodín!

CHORVÁTSKO

Chorvátska republika (Republika Hrvatska) leží na pomedzí strednej a juhovýchodnej Európy. Susedí so Slovinskom, Maďarskom, Bosnou a Hercegovinou, Srbskom a Čiernou horou. Tiahne sa od alpských svahov dolu do údolia Panónie k brehom Dunaja a Drávy. Chorvátsko môže byť rozdelené do troch geografických častí podľa charakteristických prírodných rysov, kultúrneho a historického dedičstva. Jedná sa o prímorský región, horský región a región Panónie. Ako mnoho krajín Európy, Chorvátsko vzniklo na ruinách rímskej ríše. Keď Rimania prišli na územie dnešného Chorvátska, krajina bola organizovaná do niekoľkých kniežatstiev. V roku 925 prvý chorvátsky kráľ Tomislav I. toto kniežatstvo zjednotil a založil Chorvátsky štát.

Chorvátsko a predovšetkým jeho pobrežie obmývané Jadranským morom sa stalo jednou z najobľúbenejších destinácií Slovákov. Aj keď väčšinu láka more a pláže, táto krajina ponúka oveľa viac - nádherné národné parky (Chorvátsko má 8 národných parkov s celkovou rozlohou 472 km2 na súši), množstvo historických pamiatok, kultúrne a športové vyžitie, špeciality miestnej kuchyne, atď.

Pobrežie Chorvátska nie je  len skalnaté alebo kamienkové, ako si mnohí myslia. Nájdete tu typy pobrežia od skalnatého, okruhliakového, piesčitého, strmého, postupne sa zdvíhajúceho až po roviny pri ústí riek. Chorvátsko navštevuje tiež veľké množstvo jachtárov pre pomerne pokojnú povahu Jadranského mora a neuveriteľný počet 1185 ostrovov, ponúkajúcich krásne panenské zátoky na kotvenie. Chorvátska vláda za posledné roky usilovne investuje do projektov zvyšujúce ich atraktivitu. Jedná sa predovšetkým o veľké zlepšenie a rozšírenie infraštruktúry. Cestovanie autom do Chorvátska je tak každým rokom rýchlejšie a pohodlnejšie. Pozdĺž diaľnic nájdete čerpacie stanice, tak reštaurácie či iné občerstvovacie zariadenia, ktoré zaiste spríjemnia dlhšiu dobu za volantom.

Rozloha 
Pevninová časť má rozlohu 56 594 km2 a rozloha pobrežného mora je 31 479 km2.

Počet obyvateľov
Chorvátsko má 4 290 612 obyvateľov.

Národnostné zloženie
Väčšinu obyvateľov tvoria Chorváti a najpočetnejšie národnostné menšiny sú Srbi, Bosniaci, Slovinci, Maďari, Česi, Taliani a Albánci.

Štátne zriadenie
Chorvátsko je parlamentná republika s viacerými politickými stranami.

Hlavné mesto
Záhreb so 792 875 obyvateľmi je hospodárske, dopravné, kultúrne a akademické stredisko krajiny.

Dĺžka morského pobrežia
6 278 km, z čoho je 4 398 km ostrovov, morských útesov a brál.

Najvyšší vrch
Dinara 1 831 m n. m.


Podnebie
Chorvátsko má tri klimatické zóny: v nížinách vnútrozemia prevláda mierne kontinentálne podnebie, vo výškach nad 1200 m horské a pozdĺž jadranského pobrežia príjemné stredomorské podnebie s veľkým počtom slnečných dní, kde sú letá suché a horúce a zimy mierne a vlhké. Priemerná teplota vzduchu v nížinách vnútrozemia je v januári -2 až 0°C, v horských oblastiach o niečo nižšia , v júli sú priemerné teploty vzduchu 20 až 22°C v nížinách vnútrozemia a okolo 13 °C v najvyšších horských oblastiach. Priemerná teplota vzduchu v prímorskej oblasti je v januári v rozpätí 5 až 9°C, a v júli 23 až 26°C. Teplota mora v zime je

Regióny

ISTRIA

Istria s jej typickou benátskou architektúrou budov, kostolov a zvoníc, pobrežím a plážami ale aj originálnym vnútrozemím. To všetko robí dnešnú Istriu “povinnou” destináciou pre všetkých milovníkov čarovnej dovolenky. Polostrov Istria sa nachádza v severnej časti Jadranského mora, medzi Terstským a Kvarnerským zálivom. Cez Istriu pretekajú tri rieky, Dragonja, Raša i Mirna.

 

KVARNER

Kvarner je miesto, ktoré vďaka pestrosti podnebia a vegetácie spája prímorie, ostrovy a pohorie, architektúry a kultúry už najmenej tri storočia. Kvarnerský región spolu tvoria Opatijská riviéra, Vinodolské respektíve Velebitské pobrežie až na juh k mestu Karlobag, a svoje miesto v kvarnerskom zálive si našli najväčšie chorvátske ostrovy ako sú Krk, Cres, Ráb a Lošinje.

           

SEVERNÁ DALMÁCIA

Región sa rozprestiera medzi ostrovom Pag v severnom Jadrane a mestom Dubrovník na juhu Chorvátska. Názov Severná Dalmácia sa vzťahuje na územie od ostrova Pag na severozápade po mestečko Primošten na juhozápade. Jeho centrom je mesto Zadar, a zaujímavé sú aj ďalšie menšie mestá z čias rímskeho impéria. Okrem mnohých ostrovov a ostrovčekov, ktoré sú charakteristickým znakom Dalmácie, nachádzajú sa tu aj dva národné parky: Vodopády na rieke Krka a Kornatské súostrovie.

                              

STREDNÁ DALMÁCIA

Názov Stredná Dalmácia sa vzťahuje na územie od rieky Krka na severozápade po Makarskú riviéru na juhu. Najvýznamnejším centrom Strednej Dalmácie je jednoznačne Split. Mimoriadne pobrežie, mnohé ostrovy a čisté more robia Dalmáciu veľmi príťažlivou turistickou oblasťou, ktorá ponúka ubytovanie v hoteloch, apartmánoch, súkromných domoch, turistických osadách, bungalovoch atď. Mnohé ubytovacie jednotky z tejto ponuky obsahujú rozličné možnosti športového vyžitia, bohatú varietu v oblasti gastronómie a zábavy.

 

JUŽNÁ DALMÁCIA

Názov Južná Dalmácia sa vzťahuje na najjužnejšiu časť chorvátskeho pobrežia, ktorého hlavným turistickým centrom je mesto Dubrovník, známe široko-ďaleko svojimi hradbami. Z prírodných krás vyniká najmä rieka Neretva a jej ústie, ako aj Národný park Mljet.

 

STREDNÉ CHORVÁTSKO

Stredné Chorvátsko zahŕňa tretinu teritória Chorvátska. Nachádza sa v povodí riek Savy, Dravy a Mury, ktorých oblasti majú zvláštnu geologickú hodnotu. Na juhu je Stredné Chorvátsko vzdialené od mora len 40 kilometrov. Plitvické jazerá, pralesná krajinka Čorkovej zátoky, prekrásna Petrova a Zrinska hora, biorezervát Lonjsko pole, ako aj historická pevnosť Zrinski sú len časťou dôležitých miest Stredného Chorvátska.

TURIZMUS

Chorvátsko je kombináciou Stredomoria, hôr a nížin Panónie, ktoré dohromady vytvárajú unikátny harmonický celok prírodného bohatstva. Jadranské more sa pýši jedným z najčlenitejších pobreží v Európe s neuveriteľným počtom 1.185 ostrovov a ostrovčekov z nich je len 67 obývaných. Sám slávny spisovateľ G.B.Shaw povedal, že posledný deň po stvorení sveta chcel Boh korunovať svoje dielo, a tak zo sĺz, hviezd a dychu stvoril Kornati - nádherné súostrovie pýšiace sa 147 ostrovmi rôznych tvarov a veľkostí, ktoré ponúkajú "rajskú" dovolenku najmä jachtárom a potápačom z celého sveta. Vnútrozemie Chorvátska má tiež veľa čo ponúknuť. Sú to lesy, rieky a horské riečky bohaté na ryby, hlboké rokliny Gorski Kotar, priezračné jazerá Plitvice, malebné dedinky, romantické zámky, usadlosti, vinice a ďalšie.

Najobľúbenejšie obdobie turistov je leto. Okrem pobytu pri mori môžete svoj čas stráviť v malebných dedinkách alebo v termálnych kúpeľoch s minerálnymi prameňmi Varazdinska, Tuheljske, Stubicke a Krapinske, Lipik, Daruvar alebo Topusko vo vnútrozemí a pozdĺž morského pobrežia Losinj, Umag, Opatija, Crikvenica, Hvar, Makarska, Vela Luka a Istarske Spa na Istrii.

Pre gurmánov a vyznávačov dobrého jedla má Chorvátsko rozhodne čo ponúknuť. Chorvátska kuchyňa je veľmi rozmanitá. Každý región ponúka svoje špeciality. 

 

Vyhľadávanie nehnuteľností
-
- m2